Wp Fastest Cache eklenti ayarları wordpress kullanıcıların bazı durumlarda hayat kurtarıcısı olabilir. Çok gelişmiş ve wordpress kullanıcıların kullanması gereken zorunlu sayılabilecek bir eklenti. Ayrıca yapımcısı da Türk 🙂

Wp Fastest Cache Nedir?

Gelişmiş bir cache eklentisidir. Amacı siteye gelen kullanıcıların bilgisayarında çerez denilen bir önbellek oluşturup site hızını artırmaktır.

Yani siz benim siteme geldiniz. Sitenin bazı kısımları sizin bilgisayarınızda depo edilir. Tekrar giriş yapınca depo edilen bazı kısımlar bilgisayardan çekilir diğer kısımlar ise (yazılar, yorumlar) sunucudan çekilir. Böylece siteyi daha hızlı görüntülersiniz.

Bu çerezlerin hiç bir zararı olmaz. Dünya devi web siteleride kullanıyor. ( Facebook, Twitter, Youtube v.b gibi)

Ayrıca bilgisayarda kapladığı kısım çok az bir yer. Kodları aldığı için 1MB bile etmez.

Wp Fastest Cache Özellikleri

Cache özeliklerinden oldukça bahsettim. Sadece bu mu tabiki hayır 🙂

  • css dosyaların boyutunu düşürüyor. Böylece daha hızlı sorgu gerçekleşiyor.
  • css dosyalarını birleştiriyor. Böylece HTTP sorgu isteği azalıyor.
  • js (JavaScript) Kodlarını birleştirerek HTTP isteklerini azaltıyor.
  • Sürekli gelen kullanıcılar için sayfa yüklenme hızını azaltıyor.

Ayrıca premium üyelik alırsanız resimleri optimize edebilirsiniz. Böylece resimlerin boyutu düşer ve resimler daha hızlı yüklenir.

premium üyeliğiniz olursa mobil kullanıcılar içinde ayrı bir önbellek oluşturabilirsiniz. Böylece mobil kullanıcılara da hız kazandırabilirsiniz.

Yine premium üyeliğiniz olursa html küçülme işlemini daha güçlü bir araçta yaptığı için daha fazla küçültebilir.

Wp Fastest Cache Çalışma Mantığı

Wp Fastest Cache Ayarları

Kendi kullandığım ve memnun olduğum tavsiye ettiğim ayarları sizlerle paylaşacağım. Elbette siz deneyerek kendi ayarlarınızıda bulabilirsiniz.

 

Önemli Not: Temanız da sayım varsa bu sayımlar önbellek den dolayı gözükmez. Arada sırada ön belleği boşaltırsanız bu sayım düzelir. Ayrıca yazıyı düzenledikten sonrada yada herhangi bir değişiklikten sonra ön belleği temizlemeniz gerekebilir. Bir hata alırsanız ilk cache temizleme işlemini yapmanız gerektiğini unutmayın.

Evet dostlar. Wp Fastest Cache eklenti ayarları adlı yazımında sonuna gelmiş bulunuyoruz. Aklınıza takılan bir sorun varsa ve yapamadığınız bir yer olursa lütfen yorum kısmına yazın. Elimden geldiğince yardımcı olacağım.

Yazar hakkında

Notcu Adam

Yorum Yap