Merhaba notcuadam.com takipçileri. Güncel Windows sürümlerini kullanmak her zaman bir artıdır. Çünkü sistemi yoran ve yanlış çalışmasına yol açan kod hataları düzeltilmektedir. Ancak bazı durumlarda özellikle sürekli program yükleyip silen kullanıcılarda bilgisayarının yavaşladığına sıklıkla şait olmuştur.

Bu yazımızda ise güncel sürüm olan Windows 10 işletim sistemlerinde bilgisayarınızı hızlandıracak çözümler sunucam.

 

Kullanmadıklarınızı Silin

Bilgisayarınızda kullanmadığınız programları uygulamaları kaldırmanız sizin yararınıza olacaktır.

Kullanmadığınız programlar sürekli çalışmaz ancak sistem üzerinde durduğu sürece Windows 10 işletim sisteminiz daha ağır çalışmasına sebep olabilir.

Başlat menüsünü açın ardından kaldır yazın. Çıkan sonuçlar arasında Program ekle veya kaldır seçeneğine tıklayın. Ardından listeye göz atın. Gereksiz gördüğünüz kullanmadığınız programları kaldırın.

Başlangıçtaki Programları İptal Et

Başlangıçta bilgisayarın ilk açıldığı anda gerekli gereksiz programlar çalıştırır. Amacı bütün programlar hemen hazır olsun açılırken vakit kayıp etmemek. Ancak bu durum yarardan çok zararı dokanıyor. Çünkü sistemin başlangıç süresini uzatarak daha yavaş açılmasına sebep oluyor. Çözümü ise basit.

Görev yöneticisini açın. (Ctrl+Shift+Esc) Başlangıç sekmesine gelerek istediğiniz programları başlangıçta çalışmasını durdurun. Ancak emin olmadığınız programları ve antivirüs yazılımlarını durdurmanızı tavsiye etmem.

Arka Plan Uygulamalarını Kapatın

Başlangıçtaki uygulamaları kapatınız maddesini okudunuz. Ancak onlar sonradan yüklediğiniz programlardı. Şimdiki göstereceğim ise Windows 10 temel parçaları olan uygulamalar.

Başlat > Ayarlar‘a gidin ve Gizlilik > Arka plan uygulamaları seçeneğine gidin. Buradan sık kullanmadığınız uygulamaları yanındaki butonlardan kapatın. Kapatsanız dahi istediğiniz zaman uygulamaları açabilirsiniz.

Diski Temizleyin

Windowsun ilk sürümlerinden beri olan bir aracı var. Disk temizleme.

Geçici ve gereksiz artık dosyalarınızı temizliyor. İnternet çerezleri, bellek döküm dosyaları, eski Windows update dosyaları, gereksiz log kayıtları v.b

Dosya Gezgini‘nde herhangi bir sürücüye sağ tıklayın ve Özellikler’e, ardından Genel sekmesine ve Disk Temizleme’ye tıklayın.

Windows 10 Kullanan Bilgisayarları Hızlandırma Yöntemi adlı yazım bitti. Diğer yazılarıma da göz atmayı unutmayın 🙂

Yazar hakkında

Notcu Adam

Yorum Yap