Merhaba notcuadam takipçileri. Son zamanlarda WannaCrypt adında bir virüs yayıldı. WannaCrypt Virüs Nedir? Nasıl Önlem Alınır? bunları anlatacağım.

Wanna Crypt Virüs Nedir?

Wanna Crypt çok lanet bir virüs. Önceden ransomware adında bir virüs vardı. Onun çok ama çok gelişmiş bir hali.

Bu virüs bilgisayarınıza bulaştığı zaman bütün dosyalarınızı 2048 bit ile şifreliyor. Şifreyi çözebilen anahtarı ise kendi sunucularına yüklüyor. Ardından bütün sisteminizi kilitliyor ve bir uyarı penceresi açılıyor. Bu pencerede 72 saat içinde 300 dolar değerinde bitcoin ödemez iseniz bilgisayarınızın bir daha açamayacağınızı ve anahtarı kendi sunucularından da silineceğini belirtiyor. (benim bilgisayarımın kendisi 300 dolar etmiyor 😀 )

Sadece windows sürümlerde var bu virüs. Ayrıca windows 10 kullanan kişilerin güvenliği daha fazla.

Virüsün yayılışını izlemek istiyorsanız buraya tıklayın.

WannaCrypt Virüs Nedir? Nasıl Önlem Alınır?WannaCrypt Virüs Nedir? Nasıl Önlem Alınır?

İşin can sıkan kısımlarına geleyim.

Virüse yakalanmak için bir siteye girmek yada bir şeyler indirmek gerekmiyor. Bilgisayarınız İnternete bağlı olsun yeter. O gelip sizi buluyor.

WannaCrypt  virüs hardiski tamamen şifreleyip kilitlediği için format çözüm değil.

WannaCrypt virüsünü fark etmek oldukça güç. Çünkü bilgisayarı şifrelerken sana bir etkisi olmuyor. Şifrelendikten sonra anahtarı sunucularına yükleyinceye kadar bir uyarı veya hata vermiyor. Böylece fark edilemiyor.

WannaCrypt virüsünün kodları çözüldü yani panzehir çıktı denilirken WannaCrypt 2.0 sürümü çıktı ve bulaşan bilgisayarlarda ise sürümünü güncelledi. Güncellemesi ile algoritma tamamen değiştiği için çözümü şu anda mümkün değil. Ancak bulaşmadan önlemi almak yararınıza olur.

Wanna Crypt Virüsünden Önlem Nasıl Alınır?

  • Mutlaka windows siteminin en son sürümünü kullanın.
  • 137 – 138 ve 139 portlarını kapatalım.
    İlgili portları kapatabilmek için,
    Ağ Yöneticisi, Özellikler, TC IPV4, Gelişmiş, Wins sekmesinin altında bulunan “TCP/IP üzerinde Netbiosu Devre dışı bırak” seçeneğini seçmemiz gerekmektedir.

WannaCrypt Virüs Nedir? Nasıl Önlem Alınır?

WannaCrypt Virüs Nedir? Nasıl Önlem Alınır?

  • Kaliteli bir antivirüs kullanmak ve bu antivirüsü güncel tutmak.
  • Wanna Crypt virüsü SMB 1.0 açılarını kullanarak bulaşıyor. SMB 1.0 kapatarak güvenliğinizi maxsimum seviyeye almış olursunuz. Nasıl kapatılacağını daha iyi anlayabilmeniz için bir video bırakıcam.

Bu yazımda bu kadardı arkadaşlar. Diğer yazılarımı da okumayı unutmayın. Ayrıca yorum kısmına bir yorum da bırakırsanız sevinirim 🙂

Yazar hakkında

Notcu Adam

Yorumlar

Yorum Yap