Google Chrome Mu, Opera Mı? Bu soru çok tartışılan bir sorudur. Her iki tarayıcının da kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Google chrome ve opera tarayıcısının artıları ve eksileri ile yazıcam. Yinede karar sizin. Ayrıca sizde kendi fikrinizi yorum kısmına yazarak belirtebilirsiniz.

İlk olarak google chorme tarayıcısı ile başlayalım. Artılarını liste şeklinde yazalım.

  1. Gelişmiş eklenti (plugin) desteği.
  2. Sade tasarım.
  3. Hız konusu. (daha çok bu hız konusu kullanıcıların aklına kazınmış bir şey. Yani hız konusu kullanıcılar için artık benimsenmiştir.)
  4. Tasarım işi ile uğraşanlar ve webmaster kişiler için eklenen bazı ayarlar.

Maddeleri sırasıyla yorumlayalım.

Gelişmiş eklenti desteği: Eklenti desteği çok büyük bir artı. Özelikle de webmaster kişiler için.

Sade tasarım: Tasarımı sade ancak bu sadelik aynı zamanda opera tarayıcısında da var.

Google chrome hızı. Bu hız abartılacak kadar değil. Evet bir internet explorer kadar yavaş değil. Hızlı ancak çok abartı. Bir şehir efsanesi gibi. Bu işlerden anlamayan kişi bile kulaktan dolma bilgiler yüzünden hızlı deniliyor. Ayrıca o kadar çok RAM tükettikten sonra bırakın da hızlı olsun ama değil mi?

Bir kişi düşünelim. Bu kişi sekmeler arasında dolaşıyor. Bir yandan facebook bir taraftan twitter diğer sekmede ise müzik çalıyor. Bu kişinin sistem özelikleri düşük ise özelikle RAM düşük ise çık işin içinden çıkabilirsen. Yada müziği kapatacak yada diğer sekmeleri. Bir yerde fedekarlık yapmak zorunda.

Bazı ufak ayarlar: Fazla kullanılmayan hatta neredeyse benim hiç kullanmadığım bazı ufak ayarlar. Abartılacak bir şeyi yok.

Şimdi gelelim Opera tarayıcısına. Bunları da maddeler halinde yazıcam ve sonra bu maddeleri tartışıcaz.

  1. Güzel hem sade hemde şık tasarım.
  2. RAM işlemci gibi donanım tüketimi google chorme göre oldukça az.
  3. Kendiliğinden gelen bazı eklentiler. Adblock, VPN gibi.
  4. Kullanım kolaylığı.

Az önce olduğu gibi şimdi opera tarayıcısını da maddeler halinde yazdık. Ve bu maddeleri tek tek tartışıcaz.

Tasarım: Hem çok şık hemde sade ve kullanım kolaylığı sağlayan bir tasarımı var. Buda 1-0 önde başlatıyor. Şahsen ben hergün girdiğim bir tarayıcının göze hoş gelmesini isterim.

Kaynak kullanımı: Bu kadar şık bir tasarım olmasına rağmen kaynak kullanımı artmıyor. Ayrıca Google Chorme gibi bir RAM canavarı değil. Ha birde eğer ispatla derseniz İnternette bunun ile ilgili bolca kaynak var. O kaynaklara da güvenmiyorsanız kendiniz test edip görebilirsiniz.

Eklenti desteği: Google chorme kadar geniş bir eklenti desteği yok. Bana göre bu en büyük eksiği. Ancak Yinede kullandığınız eklentilerin benzerini mağazasından ücretsiz bir şekilde bulabilirsiniz.

Kendisinden gelen eklentiler ise tarayıcı için tasarlanmış olup extra kaynak kullanımından kaçınmaktan başka daha stabil çalışmasını sağlıyor. Böylece sistem daha ferah ve zorlanmadan çalışıyor.

Kullanım kolaylığı: Arayüzü basit ve anlaşılır olduğu için kullanımı basit. Ancak hakkını yemeyelim chrome tarayıcısının arayüzü de basit ve kullanımı kolay.

 

Evet arkadaşlar. Google Chorme mu, Opera mı Daha İyi? yazımda bitti. Bu yazdıklarım benim şahsi düşüncem. Sizde kendi düşüncelerinizi yorum kısmından yazarak kendi görüşünüzü belirtebilirsiniz.

Yazar hakkında

Notcu Adam

Yorumlar

Yorum Yap