Domain alacakların dikkat emesi gereken bazı unsurlar vardır. Bunlar nelerdir?  Nelere dikkat etmemiz gerekiyor onu açıklayacağım.

Bir konu belirleyin

Kendinize bir konu belirleyin Belirli bir konunuz olsun. Örneğin teknoloji, oyun gibi. Buna göre de domain seçimi yapın.

Uzantılara dikkat edin

Bilinen uzantılar olsun. Bu ayrıca akılda kalıcılık içinde önemlidir. Genellikle tercih edilen uzantılar .com’dur. bunun yanı sıra .net ve .org da olabilir. Benim naçizane önerim .com uzantısı olmasıdır. Ancak istediğiniz domain adresinin .com adresi dolu ise başka bir uzantıya yönelmenizi tavsiye edebilirim.

Kısa olsun

Domain adresiniz kısa olursa hem seo için hemde akılda kalıcılık için etkili olur. Domain kısa olması çok önemli bir unsur. Eğer olabiliyorsa tek kelime yada en fazla 2 kelimelik olsun. Böylece insanın aklında bir yer edinebilir. Yalnız bir kelime bozukluğu olmasın. Hani “selam” yerine “slm” “naber” yerine “nbr” yazılır ya onun gibi olmasın.

Güvenilir Firmadan Alın

Ne olduğu belirsiz free script kullanan sitelerden domain almak gibi bir hata yapmayın. Alacağınız firmayı internet de araştırın. Eğer hakkında çok fazla olumsuz geri dönüşüm varsa o firmadan almamanız sizin için daha iyi olabilir. Eğer firma ile ilgili hiç bir yorum bulamıyorsanız bu dahada kötü.

Hem güvenilir hemde ucuz istiyorsanız Godaddy firmasını öneririm. Müşteri hizmetleri Türkçe ve çok ilgililer. Ayrıca hem eski hemde Uluslar arası bir firma. Yani güvenebilirsiniz. Benim bir kaç adet domainim o firmada kayıtlı. İnternetden indirim kuponlarını fazlaca bulabilirsiniz. 2. yıl ücretler daha fazla oluyor bilginize. 

Sadece harf olsun

Nasıl yani? der gibisiniz. Hemen açıklıyım “” ve rakam gibi unsurlar kullanmayın. Bu kalite ve insanlardaki güven duygusu için çok önemlidir. Örneğin notcuadam.com “notcu-adam.com” dan daha iyidir.

Global mı istiyorsunuz?

Eğer global bir iş yapmak istiyorsanız yani sadece bir ülke değil her ülke için geçerli bir projeniz var ise buna uygun bir domain bulmanız lazım.

Türkçe olamaz. Örneğin notcuadam.com ben bu domain ile global bir iş yapamam. Öyle bir domain olmalı ki okuduklarında akıllarinda bir şey canlanabilsin. Hosting satıyorsnuz diyelim. cloud kelimesi akıllda bir şey canlandır. Bulut depolama gibi.

Yada kendi markanızı yaratın yani godaddy bir anlamı yok ama çok biliniyor. Sizde kendiniz bir şey uydurabilirsiniz.

Başka bir yazılarıma da göz atmayı unutmayın. İyi günler 🙂

 

 

 

Yazar hakkında

Notcu Adam

Yorum Yap