Web sitelerinde optimize çok önemli. Eğer yanlış bir Optimizasyon yapıldı ise sitenizin geç yüklenmesi yada hiç açılmaması muhtemel olasılıklardan.

Bu rehberimde ise Web sitenize nasıl Optimizasyon yapabileceğinizi anlatıcam.

Buradaki yazdıklarım kendi sitemde uyguladıklarım. Ancak referans olarak göstermek için skdeniz.com yani yakın arkadaşım olan Deniz Işık‘ın sitesinde uygulayacam.

Ayrıca unutmadan söyleyeyim. Sunucunun da büyük önemi var. Kötü bir sunucuya ne kadar optimize çalışması yaparsanız yapın hiç bir işe yaramayacaktır. Sunucu tavsiyemiz nettacompany

WP Fastest Cache Kullanarak minimal optimizasyon

WP Fastest Cache eklentisi ile başlangıç düzeyinde bir optimizasyon yapabilirsiniz.

Html ve css sıkıştırmaları mümkün. Ayrıca js dosyalarınıda sıkıştırabiliyor. Böylece ana sayfadaki kaynak kod azalıcak ve tarayıcılar kodları daha çabuk okuyabilecek. Bu da size hız kazandıracak. Ancak WP Fastest Cache eklentisini kurdum işim bitti yok. Bu sadece bir başlangıç. Ayrıca nasıl kullanıldığını da bilmiyorsanız Wp Fastest Cache Eklenti Ayarları yazımı da okuyabilirsiniz.

.htaccess Dosyasının Önemi

.htaccess dosyasıda büyük öneme sahip. Ancak burada yapacağınız yanlış bir şey web sitenizin görüntülenmesinde sorun yaratabilir. Her ihtimale karşı yedeklerinizi alın.

.htaccess dosyanızda gereksiz kodlar varsa (elbette kodlar gereklidir de abartı şekilde kullanılıyorsa) sitenizin geç yüklenmesine yada hiç yüklenmemesine yol açabilir. Gereksiz kodları kaldırmanız tavsiyemdir. Eğer kod bilginiz yoksa benim vereceğim .htaccess dosyasını yükleyebilirsiniz.

Sizlere bir adet .htaccess dosyası vericem. İçindeki kodlar Gzip sıkıştırmaya yarıyor. Kaynak kodlarınızın boyutunu düşürücek.

.htaccess indir

 

Resimlerinizi optimize edin

Sitenizde görselliğe önem veriyorsanız benim gibi bol bol resim kullanıyorsunuzdur. Ancak kodları ne kadar sıkıştırsanız bile resimlerin boyutu çok fazlaysa elinizden hiç bir şey gelemez. Resimlerin boyutunu da düşürmeniz lazım.

WP Smush eklentisini kullanarak da çok kolay bir şekilde sıkıştırabilirsiniz. Ücretsiz bir eklentidir.

WP Fastest Cache eklentisinin premium versiyonuna geçiş yaparsanız resim sıkıştırma işlemini de yapabilirsiniz.

En Can Alıcı Nokta cPanel Ayarı

En can alıcı noktayı sona bıraktım. Asıl olay burada kopuyor diyebiliriz. Önceki yazdıklarımda çok işe yarıyor ancak asıl olay burası.

cPanel ayarlarınız yanlış yapılandırılmış ise web siteniz çok geç yanıt verebilir. Yada hız puanı düşük kalabilir.

Cpanel üzerinde bir ayar var. Bunu yaparsanız gözle görülür bir hız artışı olacaktır.

  • Cpanel giriş yapın. siteadı.com:2083 yada siteadı.com/cpanel

 

 

  • Ardından yazılım başlığını bulun. Başlık altından  Web Sitenizi Optimize Edin başlığını bulun.

  • Giriş yaptıktan sonra İçeriği sıkıştır başlığın altındaki tüm içeriği sıkıştırı işaretleyip ayarları güncelleye tıklayın.

Ayarlarımız bu kadar basit. Sizde denemeden önce hızının kaçtı ve ayarladıktan sonra hızınız kaç oldu yorum kısmına yazmanızı bekliyorum.

Ayarlandıktan Sonra

 

Bazı ufak ayarlamalardan sonra bu değerler dahada yükselecek. Diğer yazılarıma da göz atmayı unutmayın.

Yazar hakkında

Notcu Adam

Yorum Yap