Bir çok kişi blog yazmak ister ancak akıllarında bazı şeyler olduğu için yada “blog yazmaya nerden başlamalıyım?“sorusuna cevap bulamadığı için başlayamıyor. Bu yazımda biraz sizlere fikir vermek istiyorum.

Öncelikle blog yazmaya neden ihtiyaç duyuyorsunuz?  Bunu kendinize sorun. Genelikle blog yazan arkadaş çevresi “Bu işde çok para var, yazı yazıyorsun kendiliğinden para geliyor” diye söyleyince ya bende yazayım para kazanayım diye düşünüyorlar. Eğer para kazanmak içinse hiç başlamayın.

Blog yazmak bir hobi işidir. İlerde avantajlarını görürsünüz. Yani stres atmak için, boş zamanlarınızda yazmak için yazın. Amaç para ise bu işin çok zor olduğunu unutmayın.

Bu aşamayı da geçtiyseniz diğer aşamayla devam edelim.

Ne tür blog açmalıyım?

Teknoloji, internet, kişisel vb tür bloglar. Ne tür açacağınıza karar verin. Ardından kategorinize göre alan adı seçin.

Hangi alt yapıyı kullanacağınızı seçin. Örneğin wordpress (tavsiyemdir) yada blogspot.

Basit Anlatımla Web Sitesi Nasıl Kurulur Adlı yazımda ise internet sitenizi nasıl kurucağınızı anlattım.

Blogger Avantajları Burada ise Blogger Avantajlarından bahsettim. Karar sizin artık.

Eğer ilk defa kuracaksanız, mantığını kavramak istiyorum diyorsanız blogspot uzantılı yada wordpress uzantılı servisleri kullanabilirsiniz. Bunlar ücretsiz servislerdir. Bu şekilde de başlangıcınızı yapmış olursunuz. İsterseniz daha sonra premium servislerine geçerek kendi domain adresinizi alıp da kullanabilirsiniz.

Bloğunuzu kurdunuz. Güzel bir tasarım seçmeye özen gösterin.  Tasarım çok büyük bir öneme sahiptir. Hem okurlar tarafından hemde sizin tarafından. Siz her siteyi açtığınızda mutlu oluyorsanız gerisi pekte önemli değil.

Artık düzenli olarak yazı yayınlamaya özen gösterin. Siteniz için sosyal medya hesapları açın ve yayınladığınız yazıları hesaplarda paylaşın. Sitenizi diğer kişilerde keşfedebilir ve böylece hitap ettiğiniz kitle gittikçe büyür.

blog yazmaya nerden başlamalıyım? yazımında sonuna geldik. Diğer yazılarımada göz atmayı unutmayın. Sağlıcakla kalın 🙂

Yazar hakkında

Notcu Adam

Yorumlar

Yorum Yap