Selam notcuadam takipçileri.  Sosyal medyadan internet sitesi nasıl açılır?.  Web sitesi nasıl kurulur? gibi sorular gelmeye başladı.  Bende tek tek tek değilde bir kere anlatayım herkes yararlansın istedim.  Basit bir anlatım olacak.

İlk öncelikle bir domain (alan adı)  alalım. Bu web sitesinin kimliğidir.  Yani notcuadam.com gibi.  Buna ihtiyacınız var. Domain alırken dikkat etmeniz gerekenleri burdaki yazımda anlattım.

 

Domain aldık.  Sıra hosting almakta.  Hosting ise yazılarınızın,  resimlerinizin kısacası verilerinizin barındırıldığı yerdir. Hiç kapanmayan bir bilgisayar gibi düşünün.

Ben Nexsoft firmasını öneririm.  Kalite ve fiyat olarak çok iyi.  Her neyse bütçenize ve ihtiyacınıza göre seçin bir tane. Başlangıç için fazla masraf yapmayın. Nexsoft sunucuları  ucuz oradan alabilirsiniz.

Domain ve hostingide aldık.  Bunları birbirine bağlamamız gerekiyor.  Yani domain adresini aratıkları zaman hostunuzdan verileri çekebilmesi lazım.

Peki nasıl domain ve hostingi bağlayacağız?

Hosting firmanızın size verdiği ns (nameserver) adreslerini, domain aldığınız firmanın ns düzenle kısmından girmeniz gerekiyor. Böylece ikisi bağlanacak ve çalışıyor hale gelecek.

Peki bağladım sonra ne yapıcam?

Siteniz için bir alt yapı seçmelisiniz. Dünya genelinin kullandığı ve benimde kullanıyor olduğum wordpress alt yapısı ile sitenizi kolaylıkla kurabilirsiniz. Ayrıca bu alt yapı ücretsiz.

Peki wordpress nasıl kurucam?

Bu da basit. c panelden nasıl wordpres kurulur? adındaki yazımdan ulaşabilirsiniz.

Ardından sitenizi tasarlama zamanı geldi. Eğer kodlama bilmiyorsanız bu iş zor. Ancak İnternet de bulunan tasarımları sitenize yükleyebilirsiniz. İnternet de yüzbinlerce wordpress için yapılmış temalar var. Ücretli olanlarda var ücretsiz olanlarda. Eğer benim biraz bütçem var diyorsanız bütçenize göre alabilirsiniz.

WordPress açık kaynak kodlu sürekli geliştirilen bir scriptdir. Güvenlik açısından hiç bir sıkıntınız olmasın.

Eğer aklınızda takılan bir şeyler var ise yorum bölümünden sormaktan çekinmeyin. Hepsini tek tek cevaplayacağım.

Yazar hakkında

Notcu Adam

Yorumlar

Yorum Yap